Čo píšu iní

Dalajláma: Duchovnosť bez kvantovej fyziky je neúplný obraz reality

Dalajláma: Duchovnosť bez kvantovej fyziky je neúplný obraz reality

"Všeobecne povedané, aj keď existujú určité rozdiely, myslím si, že budhistická filozofia a kvantová mechanika si môžu potriasť rukami pri ich pohľade na svet. V týchto skvelých príkladoch môžeme vidieť ovocie ľudského myslenia. Bez ohľadu na obdiv, ktorý cítim k týmto skvelým mysliteľom, nemali by sme stratiť pohľad na skutočnosť, že sú to ľudské bytosti ako my."
Dalajláma

Dlhú dobu boli duchovnosť a veda považované za protichodné chápania, vytvárajúce túto polarizáciu oboch subjektov. Buď si bol "človek boží" alebo "človek vedy" bez strednej cesty. Dnes však pozorujeme zlučovanie vedy a duchovna prostredníctvom kvantovej fyziky a táto štúdia vedomia rozbíja staré myšlienkové vzorce a ukončuje predchádzajúce "preťahovanie" medzi dvoma subjektmi.

Kvantová fyzika uskutočňuje to, čo budhisti a iní duchovní myslitelia precvičovali už roky, pomáhajú ľuďom prijať svoju prirodzenú duchovnú povahu na celom svete. Sme zásadne prepojení so všetkým okolo nás a veda to nakoniec potvrdzuje.

Napriek tomu stále existuje pretrvávajúce dualistické ovzdušie, ktoré obklopuje vedu a duchovnosť: Máte veriacich ľudí, ktorí popierajú fakty a vedcov, ktorí sa označujú za ateistov. Avšak, súčasne vidíme zlúčenie týchto dvoch skupín - a to je prekrásne.

Mnohí významní náboženskí predstavitelia a vedci rozpoznali toto prepojenie medzi duchovnom a vedeckou komunitou, vrátane Dalajlámu. Ten pri mnohých príležitostiach hovoril o podobnostiach medzi kvantovou fyzikou a duchovnom. V skutočnosti sa dokonca zúčastnil konferencie o kvantovej fyzike a predniesol reč na túto tému.

Dalajláma sa zúčastnil konferencie o kvantovej fyzike a filozofickom názore Madhyamaku

V novembri 2015, Tenzin Gyatso, 14. dalajláma, sa zúčastnil dvojdňovej konferencie o kvantovej fyzike a filozofii Madhyamaku v Novom Dillí. Madhyamaka sa prekladá ako "človek, ktorý sa drží v strede" alebo "stredná cesta" a patrí do školy myslenia Mahayana v budhizme, ktorú rozvinul indický budhistický filozof Nagarjuna počas druhého storočia. Konferencia skúmala rôzne témy týkajúce sa ľudského vedomia, vedy a budhizmu. Zahŕňala skupinu odborníkov, fyzikov a rehoľných mníchov.

Dalajláma bol jedným z rečníkov a podľa neho môže byť zlúčenie vedy a náboženských filozofií nevyhnutné pre budúcnosť nášho druhu.

"Dúfam, že takého konferencie sa môžu venovať dvom cieľom: rozšíreniu našich vedomostí a zdokonaleniu nášho pohľadu na realitu, aby sme mohli lepšie riešiť naše rušivé emócie."
povedal Dalajláma.

"Na začiatku môjho života sa veda venovala ďalšiemu materiálnemu a ekonomickému rozvoju. Neskôr v 20. storočí, vedci začali vidieť, že pokoj mysle je dôležitý pre fyzické zdravie a celkovú spokojnosť... Dúfam, že kombináciou srdečnosti a inteligencie budeme lepšie vybavení na to, aby sme prispeli k blahobytu ľudstva."

Dalajláma tiež vysvetlil, ako prvýkrát prišiel k štúdiu kvantovej fyziky:

"Keď som mal 19 alebo 20 rokov, rozvinula sa u mňa zvedavosť o vede, ktorá začala so záujmom o mechanické veci a ako fungovali. V Číne, v roku 1954/5 som niekoľkokrát stretol Mao Zedonga. Raz ma pochválil, že mám vedeckú myseľ a dodal, že náboženstvo je jed. Možno sa domnieval, že by to mohla byť výzva pre niekoho, kto bol "vedecky zmýšľajúci". Po príchode do Indie ako utečenec som mal veľa príležitostí stretnúť sa s mnohými ľuďmi z rôznych oblastí života, boli medzi nimi aj vedci.

Pred 30 rokmi som začal rad rozhovorov zameraných na kozmológiu, neurobiológiu, fyziku, vrátane kvantovej fyziky a psychológie. Tieto diskusie boli vo veľkej miere spoločným prínosom. Vedci sa dozvedeli viac o mysli a emóciách, zatiaľ čo my sme získali jasnejšie vysvetlenie hmoty."

Snáď najfascinujúcejšou časťou tohto citátu je skutočnosť, že Dalajláma interpretoval tvrdé slová Zedonga proti náboženstvu ako trochu príťažlivé pre niekoho, kto má "vedeckú myseľ". Hovorí, že verí systému viery a náboženstvu, ktoré je polárnym protikladom. Ak ste boli vedcom, bola to takmer spoločenská norma, aby ste sa bavili o náboženstve a naopak. Platí to dodnes.

Pokračuje:

"Asi pred 15 alebo 20 rokmi na jednom stretnutí, mi indický fyzik Raja Ramanna povedal, že čítal dielo Nagarjuna a že bol ohromený, keď zistil, že veľa toho, čo povedal, zodpovedalo tomu, čo pochopil z kvantovej fyziky. Pred rokom, profesor Bhattacharya na Kalkatskej univerzite uviedol, že podľa kvantovej fyziky neexistuje nič objektívne, čo zodpovedá názorom Chittamatrina a Madhyamaka, najmä tvrdeniu Nagarjuna, že veci neexistujú len na základe učenia."

To, čo Dalajláma uznáva, je, že starodávne poznatky v týchto budhistických textoch sú dnes preukázateľné kvantovou fyzikou. V skutočnosti fyzici len dobiehajú to, čo tieto texty odhalili pred mnohými rokmi, ale len teraz mohli byť lepšie preskúmané modernou vedou.

Dalajláma končí svoj prejav tým, že nás vyzýva, aby sme podnikli určité kroky:

"Práve teraz, keď vidíme smutné veci, ktoré sa dejú vo svete, plačom a modlitbou nedosiahneme veľa... Hoci môžeme mať tendenciu modliť sa k Bohu alebo Budhovi, aby nám pomohli vyriešiť tieto problémy, mohli by nám odpovedať, že odkedy sme tieto problémy sami vytvorili, je na nás, aby sme ich vyriešili. Väčšinu z týchto problémov vytvorili ľudia, takže si prirodzene vyžadujú ľudské riešenia. Musíme prijať sekulárny prístup k vyhláseniu všeobecných ľudských hodnôt. Pocit, že naša základná ľudská povaha je pozitívna, je zdrojom nádeje. Ak sa o to naozaj pokúsime, môžeme tento svet zmeniť k lepšiemu."

Tieto posledné slová majú veľmi seriózny účinok, aj keď verím, že modlitbou a úmyslom môžeme dosiahnuť úžasné veci. Sila mysle a myšlienok je veľká a veda to dnes aj dokazuje. Avšak, skutky sú rovnako dôležité.

Čo presne je kvantová fyzika?

Kvantoví fyzici zistili, že fyzické atómy sú tvorené vírmi energie, ktoré sa neustále otáčajú a vibrujú, pričom každý z nich vyžaruje vlastný jedinečný energetický podpis. Potom, ak sa chceme naozaj pozrieť sami na seba a zistiť, kým sme, musíme si uvedomiť, že sme v skutočnosti bytosti energie a vibrácie, ktoré vyžarujú vlastný jedinečný energetický podpis. Ak ste pozorovali zloženie atómu pod mikroskopom, mali by ste vidieť malý, neviditeľný vír podobný tornádu s množstvom nekonečne malých energetických vírov, ktoré nazývame kvarky a fotóny.

To je to, čo tvorí štruktúru atómu. Ak by ste sa zamerali viac na štruktúru atómu, neuvideli by ste nič, doslova nič. Atóm nemá fyzickú štruktúru, takže my nemáme fyzickú štruktúru a fyzické veci naozaj nemajú žiadnu fyzickú štruktúru. Atómy sú tvorené neviditeľnou energiou, nie skutočnou hmotou. Z toho vytvorili vedci všetky druhy objavov, vrátane toho, že si vytvárame našu vlastnú realitu.

"Hlavný záver novej fyziky tiež uznáva, že pozorovateľ vytvára realitu. Ako pozorovatelia sa osobne zapájame do vytvárania svojej vlastnej reality. Fyzici sú nútení priznať, že vesmír je "duševná" konštrukcia. Priekopnícky fyzik Sir James Jeans napísal: "Prúd vedomostí smeruje k nemechanickej realite. Vesmír začína vyzerať skôr ako úžasná myšlienka než skvelý stroj."

Myseľ sa už dlhšie nezdá byť náhodným votrelcom v ríši hmoty, mali by sme skôr pochváliť tvorcu a vladára ríše hmoty."
R. C. Henry, Mentálny vesmír, 2005

Kvantová fyzika tiež ukázala, že prítomnosť môže zmeniť minulosť, tento čas je ilúzia a čas po smrti existuje. Kvantová mechanika je v podstate vedou o vedomí a duchovne, čo len dokazuje, ako sme so všetkým spojení v existencii, ktorá je úplnou ilúziou.

"Atómy nášho tela sú schopné vystopovať hviezdy, ktoré ich vyrobili vo svojich jadrách a pustili tieto obohatené zložky cez našu galaxiu, pred miliardami rokov. Z tohto dôvodu sme biologicky prepojení s každou inou živou bytosťou na svete. Sme chemicky spojení so všetkými molekulami Zeme. Atómami sme spojení so všetkými atómami vo vesmíre. Nie sme obrazne, ale doslova hviezdny prach."
Neil deGrasse Tyson

Spracovala: Silavedomia.sk

\/ / /\/\ /\ /\/ /\ Slovensko
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky